Rajd Śladami Partyzantów na Przysłop

czwartek, 23 lutego 2017

W związku z 73 rocznicą wydarzeń na przełęczy Przysłop Liceum Ogólnokształcące wraz z Publicznym Gimnazjum w Szczawnicy i oddziałem PTTK w Szczawnicy zorganizowało II Rajd Turystyczno – Historyczny na Przysłop „Śladami Partyzantów”. Symboliczny szlak ma na celu upamiętnienie przejścia na Przysłop partyzantów AK z oddziału „Wilka” dowodzonego przez „Zawiszę” por. Krystyna Więckowskiego po udanym ataku na posterunek policji niemieckiej w Ochotnicy Dolnej oraz same wydarzenia na tej przełęczy, czyli potyczki Ĺźołnierzy podziemia z niemieckim oddziałem, która miała miejsce 21. lutego 1944 r.. Głównym celem rajdu jest uczczenie pamięci i uhonorowanie poległych w tej walce 5 Ĺźołnierzy AK. Pomimo niesprzyjającej pogody grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami skorzystało z zaproszenia i z wielką chęcią uczestniczyło w ciekawej lekcji historii.

Podczas rajdu zorganizowane były przystanki zadaniowe podczas których uczniowie musieli wykazać się wiedzą historyczną związaną z działalnością AK na naszym terenie oraz umiejętnościami strzeleckimi do celu. Uczniowie spisali się świetnie uzyskując najwyĹźszą liczbę punktów. W nagrodę otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz upominki.

Jacek Dusik

Rajd Przysłop VI MCE 2016/17